Czy moje towarzyskie picie jest problemem? 10 sygnałów ostrzegawczych.
22 marca 2022 NarkomaniaW kulturze amerykańskiej alkohol i spotkania towarzyskie często idą w parze. Alkohol jest legalny, co czyni go substancją społecznie akceptowalną, mimo że wiąże się z nim duże ryzyko nadużycia. Być może słyszałeś określenie "social drinker", które opisuje sposób picia alkoholu. Kiedy ktoś mówi, że pije towarzysko, zazwyczaj ma na myśli to, że pije alkohol tylko przy okazjach towarzyskich. Mogą to być przyjęcia, imprezy, mecze sportowe i inne spotkania towarzyskie, podczas których podaje się alkohol, a inni ludzie również piją.
Osoby pijące towarzysko nie piją samotnie, a jeśli już piją, to z umiarem. Mogą pić jeden raz w miesiącu, trzy razy w miesiącu lub wcale, w zależności od nadarzającej się okazji. Chociaż nie istnieje oficjalna definicja osoby pijącej towarzysko, istnieją wytyczne ekspertów w dziedzinie zdrowia i uzależnień dotyczące tego, co można uznać za umiarkowane i bezpieczne spożycie alkoholu, a co za problematyczne wzorce picia:
- Umiarkowane picie: Do jednego drinka dziennie dla kobiet i dwóch drinków dziennie dla mężczyzn.
- Picie wnadmiernych ilościach - cztery lub więcej drinków dla kobiet i pięć lub więcej drinków dla mężczyzn w ciągu dwóch godzin.
- Picieintensywne: Więcej niż trzy drinki dziennie lub więcej niż siedem drinków tygodniowo w przypadku kobiet. Cztery lub więcej drinków dziennie lub ponad 14 drinków tygodniowo w przypadku mężczyzn.
Jeśli Twoje "picie towarzyskie" pasuje do definicji "binge-drinking" lub "heavy-drinking", czas przyjrzeć się bliżej swojemu spożyciu alkoholu.
10 sygnałów świadczących o tym, że picie w towarzystwie stanowi problem
Być może od czasu do czasu przesadzasz z piciem - ale pijesz tylko w weekendy z przyjaciółmi lub na imprezach i wydarzeniach, więc to nie problem, prawda? To, że nie pijesz codziennie, nie oznacza, że Twoje nawyki nie są problematyczne. W rzeczywistości tylko w jednym roku zachowania alkoholowe prawie 14,5 miliona Amerykanów odpowiadały diagnozie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Czy jesteś jednym z nich? Oto kilka znaków ostrzegawczych.
1. Masz problemy z zapamiętywaniem szczegółów
Czy zdarza Ci się czasem przytakiwać bezmyślnie, gdy ludzie wspominają o rozmowach lub wydarzeniach, które miały miejsce, gdy piłeś? Według danych Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu (NIAAA) około połowa osób pijących alkohol doświadcza tego zjawiska. Badania wykazują, że nasilenie blackoutów zależy od indywidualnych cech i że te spowodowane alkoholem luki w pamięci mogą zapoczątkować długotrwałe nieprawidłowości neurobiologiczne i objawy psychiatryczne.
2. Nie możesz rzucić palenia po kilku koktajlach
Pijąc alkohol, rzadko, jeśli w ogóle, pijesz tylko jednego drinka. Jaki to ma sens, jeśli nie chcesz się porządnie pobudzić? A jeśli już zdecydujesz się wypić tylko jednego lub dwa drinki, cztery lub pięć drinków później Twoje najlepsze intencje wydają się zawsze szwankować.
Odpowiedzialne spożywanie alkoholu polega na tym, by nie pić więcej, niż wynosi zalecana ilość dla umiarkowanego spożycia alkoholu. Badania wykazują, że nadużywanie alkoholu może wpływać na neurony w ośrodku nagrody w mózgu, które dają sygnał do spożycia większej ilości alkoholu już po jednym drinku. Może to sprawić, że trzymanie się umiarkowanego picia po rzuceniu rękawicy - a raczej kielicha - będzie prawie niemożliwe, jeśli ktoś pije dużo.
3. Topisz swój blues w alkoholu
Depresja i uzależnienie są ze sobą nierozerwalnie związane. Nazywa się to współwystępowaniem zaburzeń lub podwójną diagnozą. Osoby cierpiące na depresję mogą pić w celu samoleczenia, a osoby nadużywające alkoholu mogą doświadczać depresji z powodu zmian w mózgu wywołanych piciem. Jeśli marzysz o piciu alkoholu, by poprawić sobie nastrój, lub jeśli picie w towarzystwie poprawia ci nastrój, czas przyjrzeć się bliżej temu, dlaczego pijesz.
4. Ukrywasz, ile pijesz
Nieuczciwe mówienie o tym, ile pijesz, to znak, że picie towarzyskie przerodziło się w picie problemowe. Jeśli mówisz przyjaciołom lub rodzinie, że wypiłeś tylko jednego lub dwa drinki, podczas gdy w rzeczywistości wypiłeś więcej, jest to powód do niepokoju. Dotyczy to zwłaszcza ryzykownych zachowań, takich jak prowadzenie samochodu po wypiciu większej ilości alkoholu, niż sam przyznajesz.
Kolejnym czerwonym światłem jest sytuacja, gdy towarzyskie picie wykracza poza imprezę lub spotkanie. Na przykład, jeśli wracasz do domu i wypijasz jeszcze kilka koktajli sam lub po wyjściu z imprezy idziesz do baru na kilka drinków na dobranoc. Jeśli któraś z tych sytuacji ma miejsce, należy cofnąć się o krok i zadać sobie pytanie, dlaczego odczuwamy potrzebę ukrywania picia alkoholu.
5. Gra wstępna lub impreza wstępna
Jeśli picie towarzyskie oznacza wstępne granie, imprezowanie, ładowanie - jakkolwiek wolisz nazywać swój lubrykant towarzyski, używanie alkoholu może być problemem. Jedno z badań wykazało, że studenci college'u pijący przed wyjściem z domu pili dwa razy więcej. Byli też bardziej narażeni na zatrucie alkoholowe, kaca, utratę przytomności oraz nieobecności w pracy i szkole. Jeśli musisz spożywać alkohol, by przetrwać imprezę bezalkoholową lub wypić kilka głębszych przed wyjściem na imprezę, na której będziesz pił jeszcze więcej, to znaczy, że alkohol jest głównym bohaterem twojego życia, nie tylko towarzyskiego.
6. Nie możesz przestać pić
Kluczowym objawem ostrzegawczym alkoholizmu jest niemożność ograniczenia picia, rzucenia picia, czy nawet wyobrażenia sobie życia bez alkoholu. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą przewlekłą. U osób nadużywających alkoholu może rozwinąć się psychiczna i fizyczna zależność od niego. Alkoholizm z czasem zmienia mózg, powodując nawet objawy odstawienia alkoholu, gdy zbyt długo się go nie pije. Jeśli dodać do tego genetyczne predyspozycje do alkoholizmu, szanse na rozwój zaburzeń związanych z używaniem alkoholu wzrastają o 50%.
7. Robisz "przerwy na picie".
Obecnie popularnym trendem jest robienie sobie miesięcznych przerw w piciu alkoholu, aby utwierdzić się w przekonaniu, że nadal panuje się nad sytuacją lub spróbować "zresetować" rosnącą tolerancję na alkohol. Chociaż przerwa w piciu może wydawać się godna pochwały, to jeśli pijesz tak dużo, że czujesz potrzebę zrobienia sobie przerwy, by "sprawdzić siebie", zastanów się nad ponownym przeanalizowaniem swoich nawyków. I choć niektóre wstępne badania sugerują, że miesięczna przerwa od picia może zmniejszyć ilość tłuszczu w wątrobie nawet o 20%, obniżyć poziom glukozy we krwi o 16% i cholesterolu o 5%, to korzyści te nie są bliskie odwrócenia negatywnych skutków picia alkoholu, jeśli pijesz dużo przez pozostałe 11 miesięcy w roku.
8. Używasz alkoholu jako nagrody
Jeśli w trudnym tygodniu pracy fantazjujesz o piciu alkoholu w weekend z przyjaciółmi lub na zbliżającej się imprezie, to znaczy, że jest to niepokojące zajęcie. To samo dotyczy używania alkoholu w celu nagrodzenia się po stresującym dniu lub wykonaniu trudnego zadania. Jeśli nic nie dorównuje nagrodzie, jaką jest kieliszek wina, zimne piwo, butelka dobrej szkockiej - lub wszystko inne, czas przyjrzeć się swojemu związkowi z alkoholem i poszukać pomocy w nauce zdrowszych sposobów nagradzania się.
9. Ciągle podnosisz stawkę za alkohol
Kiedyś wystarczyło kilka piw, żeby poczuć przyjemny szum. Potem przechodziło się na trzy lub cztery piwa. Potem zacząłeś dorzucać do tego jeszcze whisky na dokładkę. Jeśli brzmi to znajomo, oznacza to, że rozwinęła się u Ciebie tolerancja na alkohol lub uzależnienie od niego. Jest to objaw zaburzeń związanych z używaniem substancji.
I jeszcze jedno mądre słowo: jeśli myślisz, że zaletą twojej tolerancji jest zdolność do wykonywania codziennych zadań, takich jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, pomyśl jeszcze raz. Badania wykazują, że osoby regularnie spożywające duże ilości alkoholu nie różnią się od osób pijących niewielkie ilości alkoholu, jeśli chodzi o zdolności motoryczne, pamięć krótkotrwałą i procesy poznawcze w trakcie spożywania alkoholu, ale mają pewność, że tak jest - to zabójcza kombinacja.
10. Myślisz, że masz problem
Jeśli kwestionujesz swoje spożycie alkoholu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przesadzasz. Każde zachowanie, które podejmujesz pomimo negatywnych konsekwencji, wskazuje na istnienie problemu. Jeśli alkohol ma wpływ na pracę, szkołę, rodzinę i zobowiązania społeczne, czas przyjrzeć się bliżej swoim nawykom picia. Wstyd i żal z powodu ilości wypitego alkoholu lub rzeczy, które robisz lub mówisz, gdy pijesz w towarzystwie, to także czerwone światła.
Przestań nadużywać alkoholu, zanim się pogorszy
Jeśli odnosisz się do tego bloga aż za dobrze, być może nadszedł czas, by rozważyć specjalistyczne programy leczenia uzależnień. Nie każdy, kto zmaga się z nadużywaniem alkoholu, będzie wymagał intensywnego detoksu alkoholowego i stacjonarnego odwyku alkoholowego. Istnieje kilka poziomów leczenia alkoholizmu, w zależności od tego, jak poważny jest Twój problem. Należą do nich:
- Detoks alkoholowy i narkotykowy
- Leczenie w ośrodku stacjonarnym
- Programy częściowej hospitalizacji (PHP)
- Intensywne programy ambulatoryjne (IOP)
- Leczenie ambulatoryjne
- Rezydencje dla osób żyjących w trzeźwości
Niektórzy ludzie potrzebują przestrzeni z dala od bodźców i intensywnego leczenia, które zapewnia odwyk stacjonarny. Inni mogą rozpocząć leczenie uzależnienia od ambulatoryjnej terapii dziennej.
Jesteśmy tu, aby pomóc
Jeśli obawiasz się, że picie alkoholu w towarzystwie przez Ciebie lub bliską Ci osobę stanowi problem, zadzwoń do nas. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu rzadko ustępują samoistnie. Profesjonalne leczenie w ośrodku odwykowym może pomóc Ci odzyskać swoje życie i powstrzymać pogłębianie się uzależnienia od alkoholu. Footprints to Recovery może pomóc Ci wyjść z uzależnienia. Nasi terapeuci i specjaliści medycyny uzależnień stosują sprawdzone metody leczenia uzależnień od substancji psychoaktywnych i uczą Cię zdrowych umiejętności zapobiegania nawrotom, dzięki czemu możesz być silny w obliczu wyzwalaczy. Na odwyku życie jest lepsze. Skontaktuj się z nami już dziś.
Referencje
- https://www.niaaa.nih.gov/alcohol-health/overview-alcohol-consumption/moderate-binge-drinking
- https://www.niaaa.nih.gov/publications/brochures-and-fact-sheets/alcohol-facts-and-statistics
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4844761/
- https://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(16)32420-9/fulltext
- https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh26-2/81-89.htm
- https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2458-12-37
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3625995/
- https://www.newscientist.com/article/mg22129502-600-our-liver-vacation-is-a-dry-january-really-worth-it/
- Bio
- Najnowsze posty
Sara SchapmannSara
ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pisaniu o zdrowiu behawioralnym i uzależnieniach. Uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie psychologii na Uniwersytecie Illinois i pisała dla takich organizacji, jak Elements Behavioral Health, LIVESTRONG, The Chicago School of Professional Psychology i Everyday Health. Jako osoba, która widziała, jak jej bliscy zmagają się z uzależnieniem, Sara jest pasjonatką pisania treści, które mogą pomóc innym odnaleźć drogę do wyzdrowienia.Najnowsze posty autorstwa Sara Schapmann (zobacz wszystkie)
- Wpływ nadużywania alkoholu na organizm - 14 grudnia 2021 r.
- Dlaczego ludzie zaprzeczają, że są uzależnieni od narkotyków lub alkoholu? - 22 listopada 2021 r.
- 5 najbardziej uzależniających narkotyków - 22 listopada 2021 r.