Jesteś osobą, która przeżyła nawrót choroby

Nawrót jest dużą częścią mojej podróży do zdrowia, która wypełniła mnie poczuciem winy i wstydu, dwoma bardzo silnymi negatywnymi emocjami. Moje poczucie winy odzwierciedla poczucie odpowiedzialności i żalu za nawroty, które negatywnie wpłynęły na mnie i moją rodzinę. Wstyd wywołuje głęboko bolesne poczucie niegodności siebie, wynikające z przekonania, że jestem z gruntu wadliwy pod wieloma względami. Jestem bardzo surowym krytykiem samego siebie i często wierzę, że nie zasługuję na to, by być zdrowym, szczęśliwym, a nawet trzeźwym.

Co więcej, te uczucia tworzą negatywny sposób myślenia, który osłabia moją determinację i motywację do zmiany i sprawia, że kwestia wyzdrowienia staje się przytłaczająca i beznadziejna. Często mam wrażenie, że jest to dowód na to, że nie mam tego, czego potrzeba, by porzucić nałóg.

Ale takie uczucia jeszcze bardziej sabotują mój powrót do zdrowia. Te negatywne uczucia są tak niepokojące, że często skłaniają mnie do szukania ulgi i ucieczki w ponowne picie. Ponadto poczucie winy i wstyd są tak izolujące i zniechęcające, że powstrzymują mnie przed uzyskaniem wsparcia, którego naprawdę potrzebuję, i poproszeniem o pomoc.

Pewnego dnia obudziłem się wściekły i pomyślałem sobie: "Dość tego pieprzonego gówna! Nadszedł czas, by porzucić wstyd, poczucie winy i użalanie się nad sobą, i przeistoczyć się z ofiary w zwycięzcę! Jestem osobą, która przeżyła nawrót!

Mogłem umrzeć, jak niestety tak wielu z nas, ale wciąż tu jestem i nie poddaję się! Zamierzam wykorzystać wszystko, czego nauczyłem się w ciągu ostatnich lat, aby napędzać się do przodu w trzeźwości i odzysku. Zamierzam odbudować moje życie i znaleźć szczęście. Zamierzam skupić się na tym, co pozytywne i zmienić moją przyszłość, ponieważ nie mogę zmienić przeszłości.

Wybaczę sobie również moje błędy i znajdę sposób, by wyciągnąć wnioski z tych doświadczeń i rozwijać się jako osoba. Wpadanie w pułapkę ruminacji, nienawiści do siebie czy nawet litości jest bardzo szkodliwe i utrudnia mi utrzymanie poczucia własnej wartości i motywacji. Zamiast tego potrzebuję współczucia dla siebie i troski, aby móc iść naprzód. Wierzę, że mam siłę, by wytrzeźwieć bez względu na to, ile niepowodzeń mnie spotkało; mam siłę, by iść dalej.

Ty też masz! Nie poddawaj się. Nieważne ile razy upadniesz, wstawaj i walcz!

Tak wielu z nas brutalnie się bije. Jednak krytykowanie, poniżanie, potępianie i znęcanie się nad sobą nie prowadzi do pożądanych zmian, których możemy poszukiwać. Jedynym sposobem na prawdziwą zmianę jest łagodne współczucie dla samego siebie. Mamy tendencję do myślenia, że aby dokonać zmian w naszym życiu, musimy forsować siebie poprzez władzę, karę i nienawiść do samych siebie. Ale te strategie nie działają. Tylko głębokie współczucie dla siebie i czułość mogą pozwolić nam na dokonanie odważnych wyborów, które zmienią nasze życie.

Oto kilka sposobów, w jaki pracuję nad przezwyciężeniem wstydu i poczucia winy

TWORZENIE POZYTYWNYCH AFIRMACJI

Częste spotkania z samym sobą mogą pomóc w pokonaniu wstydu. Za każdym razem, gdy pojawi się negatywna myśl, zatrzymaj się, weź oddech i zwalcz ją pozytywną afirmacją. Najlepszym sposobem na zmianę tych chronicznych negatywnych myśli jest zmiana nawyków myślowych. Stwórz listę 5 lub 10 pozytywnych afirmacji, których możesz używać, gdy zauważysz, że jakaś szkodliwa lub niszcząca myśl pojawia się w twoim umyśle.

Tutaj są mój 10 pozytywni afirmacje:

  1. Jestem wystarczająca.
  2. Ufam sobie.
  3. Jestem otwarty na możliwości.
  4. Jestem w postawie wdzięczności.
  5. Wdycham przyszłość, wydycham przeszłość.
  6. Jestem zmianą.
  7. Staję się silniejszy.
  8. Mogę i będę.
  9. Zmieniam moje myśli, zmieniam moje spojrzenie.
  10. Wszystko, czego potrzebuję, jest we mnie.

Proszę sprawdzić codzienne afirmacje na stronie trzeźwy odwagi Facebook!

MEDYTUJ

Bycie sam na sam z moimi myślami może być przytłaczające, zwłaszcza gdy są one w dużej mierze negatywne i wywołujące wstyd. Medytacja uczy mnie obserwować moje myśli bez osądu. Nie próbujesz z nimi walczyć, zwalczać ich lub wyłączać; po prostu zauważasz je i idziesz dalej. Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest aplikacja Headspace lub Calm.

WSPÓŁCZUCIE I SAMOWSPÓŁCZUCIE

Wielu ludzi ma trudności ze współczuciem dla samego siebie. Jeśli masz poczucie przytłaczającego wstydu, możesz mieć trudności z pokochaniem siebie. Jednym ze sposobów na to, by poczuć się bardziej komfortowo ze współczuciem dla samego siebie jest praktykowanie współczucia wobec innych.

PRAKTYKA ŚWIADOMOŚCI

Kiedy żyjesz w TERAŹNIEJSZOŚCI, wstyd, który prześladuje cię z przeszłości, nie ma miejsca. Jeżeli ty znajdujesz ty jesteś ciągnący w przeszłości, ty możesz używać uziemiającą technikę przynosić ciebie z powrotem teraźniejszy moment radzić sobie uczucia ty jesteś mieć.

EMOTIONAL INTELLIGENCE

Inteligencja emocjonalna pozwala ci być bardziej empatyczną i współczującą osobą. Może być ci trudniej odczuwać empatię dla innych, jeśli ukrywasz się przed własnymi emocjami. Z większą samoświadomością będziesz w stanie rozpoznać swój wstyd za to, czym jest i nie poddawać się jego negatywności.


Jeśli zmagasz się ze wstydem i poczuciem winy związanymi z nawrotem, ważne jest, aby pamiętać, że te uczucia nie są rzadkie. Choć może to zająć trochę czasu, przypominanie sobie, że twoje emocje są do zaakceptowania, jest niezbędne. Zaakceptuj te uczucia, a następnie zacznij podejmować małe kroki w kierunku lepszego samopoczucia i myślenia o sobie.

Jesteś osobą, która przeżyła nawrót choroby!

Uwielbiam ten cytat, z filmu Ciekawy przypadek Benjamina Buttona. Wydaje się on bardzo pasować do tego postu.

"Dla tego, co jest warte: nigdy nie jest za późno lub, w moim przypadku, zbyt wcześnie, aby być kimkolwiek chcesz być. Nie ma limitu czasowego, zatrzymaj się, kiedy tylko chcesz. Możesz się zmienić lub pozostać taki sam, nie ma tu żadnych reguł. Możemy zrobić z tego coś najlepszego lub najgorszego. Mam nadzieję, że ty zrobisz z tego coś najlepszego. I mam nadzieję, że zobaczysz rzeczy, które cię zaskoczą. Mam nadzieję, że poczujecie rzeczy, których nigdy wcześniej nie czuliście. Mam nadzieję, że spotkasz ludzi z innym punktem widzenia. Mam nadzieję, że będziesz żył życiem, z którego będziesz dumny. Jeśli okaże się, że nie jesteś, mam nadzieję, że masz siłę, by zacząć wszystko od nowa."- Benjamin Button