10 oznak nawrotu choroby

Nawrót jest często normalną częścią procesu zdrowienia z uzależnienia. Według badań, około 40-60% osób w trakcie odwyku w pewnym momencie powróci do nałogu. Uzależnienie jest chorobą przewlekłą, nawracającą, i tak jak w przypadku innych chorób przewlekłych, nawrót jest zawsze ryzykowny. Nawrót jest trudny zarówno dla osoby, która go doświadcza, jak i dla jej bliskich. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że nawrót uzależnienia nie oznacza, że leczenie nie przyniosło rezultatów ani że trzeźwość nigdy nie będzie możliwa do osiągnięcia.

Jeśli obawiasz się, że Ty lub Twoja bliska osoba jest zagrożona powrotem do nadużywania alkoholu lub narkotyków, istnieje kilka znaków ostrzegawczych, których powinieneś być świadomy. Naukowcy wyróżnili trzy przewidywalne etapy nawrotu: nawrót emocjonalny, nawrót psychiczny i nawrót fizyczny. W każdym z tych etapów występują różne oznaki nawrotu. Zwracanie uwagi na te znaki ostrzegawcze może pomóc w zapobieganiu nawrotowi uzależnienia od narkotyków, zanim do niego dojdzie.

Nawrót emocjonalny

Nawrót emocjonalny jest zwykle pierwszym etapem nawrotu. W tym momencie nie myślisz o ponownym sięgnięciu po narkotyki lub alkohol, ale stres, czynniki wyzwalające lub trudne sytuacje wywołują emocje i negatywne myśli, które w przeszłości przyczyniły się do nadużywania substancji. Pomimo tych uczuć, nie używasz zdrowych umiejętności radzenia sobie z problemami, o których wiesz, że mogą pomóc. Możesz zignorować te wczesne sygnały ostrzegawcze i czuć się zbyt pewny swojej zdolności do radzenia sobie z silnymi emocjami i myślami bez sięgania po narkotyki i alkohol. Oznaki nawrotu emocjonalnego obejmują:

#1 Izolacja

Izolacja i samotność są znanymi czynnikami ryzyka nawrotu. Jest wiele sposobów, na jakie ludzie izolują się w procesie zdrowienia. Być może przestałeś uczęszczać na spotkania odwykowe, takie jak Anonimowi Alkoholicy, Anonimowi Narkomani czy SMART Recovery. Może przestałeś uczestniczyć w programie dla absolwentów w ośrodku leczenia uzależnień, do którego uczęszczałeś. Unikanie przyjaciół i rodziny, odwoływanie spotkań terapeutycznych lub rezygnacja z aktywności społecznej to także oznaki izolacji.

Izolacja może być dla bliskich ważną oznaką nawrotu choroby. Jeśli osoba, która wraca do zdrowia, odrzuca zaproszenia, nie odbiera telefonów i SMS-ów lub nie uczestniczy w zwykłych zajęciach towarzyskich, należy się z nią skontaktować, aby upewnić się, że wszystko w porządku.

#2 Spadek dbałości o siebie

Większość programów leczenia uzależnień uczy, jak ważna jest dbałość o siebie jako kluczowy element zapobiegania nawrotom. Jeśli przestałeś robić rzeczy, o których wiesz, że pomagają ci czuć się dobrze, dzięki czemu jesteś w stanie lepiej opierać się narkotykom i alkoholowi, zwróć na to uwagę. Samoopieka może obejmować wszystko, począwszy od ćwiczeń fizycznych, właściwego odżywiania się i odpowiedniej ilości snu, a skończywszy na uczęszczaniu na terapię indywidualną lub kontynuowaniu leczenia farmakologicznego uzależnienia od heroiny lub opioidów.

Spadek poziomu samoopieki to kolejny znak ostrzegawczy nawrotu choroby, na który bliscy mogą zwracać uwagę. Możesz nie wiedzieć, czy osoba w trakcie leczenia przestrzega terminów terapii, spotkań lub ćwiczeń, ale możesz poszukać bardziej oczywistych wskaźników. Jeśli zauważysz pogorszenie podstawowej samoopieki, takiej jak higiena, nawyki żywieniowe czy dbałość o kondycję fizyczną, może to być znak, że twój bliski wraca do nałogu.

#3 Depresja, lęk i zmiany nastroju

Badania wykazują, że osoby cierpiące na depresję i stany lękowe są bardziej zagrożone nawrotem uzależnienia. Zdrowie psychiczne może wpływać na powrót do nałogu na kilka sposobów. Jeśli nie stosujesz praktyk znanych z radzenia sobie z objawami depresji lub lęku, takich jak terapia i leki, narażasz się na ryzyko nawrotu. Osoby w trakcie odwyku z zaburzeniami współwystępującymi muszą leczyć objawy zdrowia psychicznego, aby nie ulegały pokusie samoleczenia narkotykami i alkoholem.

Z drugiej strony, powrót do nałogu może być spowodowany ogólnym poczuciem rozdrażnienia, niezadowolenia lub obniżonego nastroju, co jest powszechne zwłaszcza we wczesnym okresie odwyku. Może to wynikać z takich doświadczeń jak:

 • Stres
 • Słaba samoopieka
 • Ogólny niepokój o trzeźwość
 • Utrata motywacji do praktyk zdrowienia
 • Nuda i izolacja

Nawrót choroby psychicznej

Nawrót emocjonalny może napędzać nawrót psychiczny. Jeśli nie zajmiesz się trudnymi emocjami, myślami i sytuacjami w zdrowy sposób, twój umysł może uciec w stronę wspomnień o nadużywaniu substancji. Na początku możesz próbować przekonywać siebie, że w rzeczywistości nie używałbyś ponownie narkotyków i alkoholu, ale w miarę postępu nawrotu psychicznego możesz fantazjować o uwolnieniu się od narkotyków i alkoholu - o tym, jak byś się czuł i jak byś to zrobił. Możesz nawet zacząć opracowywać plan powrotu do nałogu.

Oto kilka sygnałów ostrzegawczych świadczących o nawrocie psychicznym:

#4 Romantyzowanie swojego aktywnego uzależnienia

Ważnym sygnałem ostrzegawczym przed nawrotem jest nostalgia za dawnym stylem życia. Kiedy jesteś w złym emocjonalnie miejscu, kusi cię, by zapomnieć o bólu, stracie, bólu serca i nieszczęściu, które towarzyszyły nadużywaniu substancji. Możesz marzyć o zażywaniu substancji w przeszłości, które sprawiało Ci przyjemność lub przynosiło ulgę i lekceważyć wszystkie wspomnienia złych doświadczeń.

#5 Spędzanie czasu z przyjaciółmi, którzy używają

Możesz zacząć angażować się w zachowania, o których wiesz, że wyzwalają nawrót choroby. Może to obejmować rozmowy lub spotkania z dawnymi przyjaciółmi, którzy nadal nadużywają narkotyków i alkoholu. Spędzanie czasu w miejscach, w których zażywałeś substancje lub w których możesz natknąć się na dawnych przyjaciół, również jest sygnałem ostrzegawczym.

#6 Minimalizowanie konsekwencji nawrotu choroby

W czasie nawrotu psychicznego możesz zacząć bagatelizować niebezpieczeństwo "tylko jednego drinka" lub "tylko jednego uderzenia". Jeśli przeszedłeś leczenie uzależnienia od substancji psychoaktywnych, wiesz, że uzależnienie jest chorobą, a kiedy jesteś na odwyku, nie ma czegoś takiego jak umiar, jeśli chodzi o używanie narkotyków i alkoholu. Jeden drink lub jedno uderzenie to igranie z ogniem. Ponadto, jeśli jesteś trzeźwy od dłuższego czasu, przyjmowanie narkotyków takich jak heroina czy opioidy może narazić Cię na wysokie ryzyko przedawkowania, ponieważ nie wiesz, jaką dawkę leku Twój organizm może teraz przyjąć.

#7 Rozwijanie uzależnień krzyżowych

Potrzeba więcej badań na temat uzależnień krzyżowych, ale występują one wtedy, gdy jeden nałóg zastępuje się innym. Na przykład, być może byłeś uzależniony od heroiny, ale zacząłeś nadużywać alkoholu lub marihuany, ponieważ przekonałeś się, że nie jest to tak szkodliwe. Może zaczynasz radzić sobie z życiem poprzez inne destrukcyjne zachowania, takie jak zaburzenia odżywiania lub nałogowe granie w gry hazardowe.

Uzależnienie od krzyża to kolejna oznaka nawrotu, na którą bliscy mogą zwracać uwagę. Jeśli zauważysz, że osoba w trakcie odwyku angażuje się w zachowania kompulsywne lub używa "mniej poważnych" substancji, jest to wyraźny znak, że potrzebuje pomocy.

#8 Zachcianki

Uzależnienie zmienia ośrodek nagrody w mózgu. Badania wykazują, że wielokrotne nadużywanie narkotyków i alkoholu powoduje powstanie silnych skojarzeń pomiędzy ośrodkiem nagrody w mózgu a miejscami, ludźmi i sytuacjami związanymi z nadużywaniem substancji w przeszłości. Samo zetknięcie się z tymi rzeczami może wywołać silny popęd i pragnienie. Jeśli jesteś w punkcie, w którym nie starasz się unikać czynników wywołujących nawrót lub celowo ich szukasz, możesz spodziewać się pewnych zachcianek i popędów. Jest to praktycznie rzucenie rękawicy między tobą a wyzdrowieniem i nadszedł czas, żebyś poszukał pomocy.

#9 Planowanie powrotu do nałogu

Kiedy wahasz się między nawrotem psychicznym a fizycznym, unikasz znaków ostrzegawczych, a twoim zamiarem jest używanie narkotyków i alkoholu. Możesz mówić sobie rzeczy w rodzaju: "Poradzę sobie z tym. To będzie tylko ten jeden raz. Nie wrócę do aktywnego uzależnienia". Planujesz szczegóły nawrotu uzależnienia od alkoholu i narkotyków, takie jak: kiedy, jak i z kim będzie on miał miejsce. Nadal możesz zmienić kurs. Teraz jest czas, by zadzwonić do swojego sponsora, powiedzieć o tym bliskiej osobie lub zgłosić się do ośrodka leczenia.

Nawrót fizyczny

Nawrót fizyczny to sytuacja, w której ponownie pijesz lub zażywasz narkotyki.

#10 Poślizg lub pełny nawrót

Niektórzy specjaliści od uzależnień mówią o powrocie do używania substancji jako o poślizgu lub nawrocie. Może się wydawać, że nawrót pojawił się znikąd. Może być wywołane przez nieprzewidziane wydarzenie, takie jak śmierć, utrata pracy lub nieoczekiwany impuls. Poślizg jest zazwyczaj jednorazowym wydarzeniem, po którym natychmiast odczuwasz żal i chcesz wrócić do trzeźwości. Nawrót jest długotrwałym poślizgiem.

w nadużywanie narkotyków lub alkoholu. W trakcie nawrotu pacjent powraca do starego stylu życia i przez pewien czas może nie mieć ochoty na trzeźwienie.

Co robić, gdy nastąpił nawrót choroby?

Jeśli doszło do nawrotu, nie należy rezygnować z trzeźwości. Nawrót uzależnienia to sygnał, że nadal masz nad czym pracować. Wyciągniesz z tego wnioski i ruszysz naprzód w trzeźwości - silniejszy i lepiej wiedząc, czego potrzebujesz do długoterminowego wyzdrowienia. W zależności od stopnia nasilenia nawrotu, być może uda Ci się wrócić na właściwą drogę dzięki leczeniu ambulatoryjnemu lub zwiększeniu częstotliwości terapii indywidualnej, grup wsparcia i innych ważnych środków zapobiegających nawrotom. W niektórych przypadkach powrót do ośrodka leczenia uzależnień od narkotyków lub alkoholu może być najlepszą decyzją.

Jeśli jesteś bliską osobą osoby, która powróciła do nałogu, ważne jest, abyś jej nie obwiniał ani nie zawstydzał. To tylko postawi ją w sytuacji obronnej i pogorszy jej samopoczucie, co może prowadzić do dalszego popadania w uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Osoba, która powróciła do nałogu, prawdopodobnie już teraz obarcza się ogromnym wstydem i winą. Przeczytaj o nawrocie i o tym, dlaczego do niego dochodzi, a także o tym, co robić, gdy ktoś bliski wraca do nałogu.

Potrafimy pomóc

Nawrót choroby to nie porażka, to szansa. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ponownie zaczął nadużywać narkotyków lub alkoholu, możemy Ci pomóc. Ośrodki odwykowe Footprints to Recovery specjalizują się w opartej na dowodach naukowych terapii uzależnień, która zajmuje się problemami leżącymi u podstaw uzależnienia, które mogą prowadzić do nadużywania substancji i nawrotów, np:

 • Trauma
 • Niezdrowe umiejętności radzenia sobie z problemami
 • Podwójna diagnoza
 • Stres
 • Niska samoocena
 • Niezdrowe style przywiązania

Będziemy z Tobą współpracować, aby zidentyfikować powody, dla których ponownie sięgnąłeś po narkotyki i alkohol oraz opracować kompleksowy plan zapobiegania nawrotom. Nasze ośrodki odwykowe oferują pełen zakres opieki, który obejmuje:

 • Detoks narkotykowy i alkoholowy
 • Leczenie uzależnień w warunkach stacjonarnych
 • Programy częściowej hospitalizacji
 • Intensywne programy ambulatoryjne
 • Programy leczenia ambulatoryjnego
 • Programy trzeźwego życia

Bliscy również otrzymują pomoc dzięki terapii rodzinnej i edukacji w zakresie uzależnień. Dowiecie się o oznakach nawrotu choroby oraz poznacie zdrowsze sposoby wzajemnego wspierania się i lepszej komunikacji.

Rozumiemy, przez co przechodzisz. Zadzwoń do nas na bezpłatną, poufną konsultację i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

Referencje

 1. https://www.drugabuse.gov/publications/drugs-brains-behavior-science-addiction/treatment-recovery
 2. https://www.drugabuse.gov/publications/media-guide/science-drug-use-addiction-basics
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551500/
 4. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306460318308542
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK424849/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4797944/
 • Bio
 • Najnowsze posty

Sara SchapmannSara

ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pisaniu o zdrowiu behawioralnym i uzależnieniach. Uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie psychologii na Uniwersytecie Illinois i pisała dla takich organizacji, jak Elements Behavioral Health, LIVESTRONG, The Chicago School of Professional Psychology i Everyday Health. Jako osoba, która widziała, jak jej bliscy zmagają się z uzależnieniem, Sara jest pasjonatką pisania treści, które mogą pomóc innym odnaleźć drogę do wyzdrowienia.

Najnowsze posty autorstwa Sara Schapmann (zobacz wszystkie)

 • Wpływ nadużywania alkoholu na organizm - 14 grudnia 2021 r.
 • Dlaczego ludzie zaprzeczają, że są uzależnieni od narkotyków lub alkoholu? - 22 listopada 2021 r.
 • 5 najbardziej uzależniających narkotyków - 22 listopada 2021 r.