4 wskazówki jak radzić sobie ze stresem na trzeźwo

Miałam kilka ciężkich tygodni i bardzo starałam się zachować pozytywne nastawienie i pewność siebie. Ale wiem też, że muszę o tym mówić i dać temu upust, bo jeśli będę to trzymać w sobie, to doprowadzi mnie to do picia, a ja jestem zdeterminowana, żeby pozostać trzeźwa!

Zmagam się z pewną nieoczekiwaną zmianą. Nagle pojawia się wiele zmian i są one przytłaczające. Dzieją się rzeczy, nad którymi mam pewną kontrolę, a może nie mam żadnej, ale wydaje mi się, że mam lub że powinienem mieć kontrolę. Dzieją się rzeczy, których nie rozumiem. Dzieją się rzeczy, z którymi nigdy wcześniej nie musiałem się zmierzyć w trzeźwości i nie mam pojęcia, jak sobie z nimi poradzić, więc chcę uciec i wymeldować się! Właściwie czuję się fizycznie chory i niespokojny. Jestem w strachu.

WYJĄTEK: Muszę, chcę, muszę, muszę pozostać trzeźwy! Bez względu na wszystko! Więc muszę o tym mówić i prosić o pomoc i wsparcie. Zadzwoniłem już do kilku osób z mojej sieci i poszedłem na spotkanie. I nadal będę robił wszystko, co konieczne, aby chronić moją trzeźwość! Wiem, że jeśli będę pić, sprawy będą się tylko pogarszać. Udowodniłem to już wiele razy. Nic dobrego się nie dzieje, kiedy piję.

Więc jestem tutaj, próbuję przez to przejść, czekając aż kurz opadnie, aż wszystko wróci do normalności lub stanie się nową normalnością. W tej chwili czuję się niepewny, zagubiony i zdezorientowany. Wiem tylko, że jeśli pozostanę trzeźwy, to wszystko się ułoży i że przejdę na drugą stronę z nową wiedzą i doświadczeniem.

Stres jest odpowiedzią naszego organizmu na zmiany w naszym życiu. Ponieważ życie obejmuje ciągłe zmiany, począwszy od codziennych, rutynowych zmian, takich jak dojazdy z domu do pracy, aby dostosować się do głównych zmian w życiu, takich jak małżeństwo, rozwód, lub śmierć bliskiej osoby - nie ma unikania stresu.

Stres jest szczególnie szkodliwy dla naszej zdolności do zachowania trzeźwości. Dlatego nauczenie się kilku strategii radzenia sobie ze stresem może pomóc ci pozostać na dobrej drodze i uniknąć nawrotu.

Strategia zarządzania stresem

  1. Nie próbuj kontrolować tego, co niekontrolowane. Wiele rzeczy w życiu jest poza naszą kontrolą - szczególnie zachowanie innych ludzi. Zamiast się nimi stresować, skup się na rzeczach, które możesz kontrolować, takich jak sposób, w jaki reagujesz na problemy.
  2. Szukaj pozytywów. Jak mówi przysłowie: "Co nas nie zabije, to nas wzmocni". Stojąc w obliczu poważnych wyzwań, spróbuj spojrzeć na nie jako na możliwości rozwoju osobistego. Jeśli Twoje własne złe wybory przyczyniły się do powstania stresującej sytuacji, zastanów się nad nimi i ucz się na błędach.
  3. Podziel się swoimi uczuciami. Porozmawiaj z zaufanym przyjacielem lub umów się na spotkanie z terapeutą. Wyrażenie tego, co przeżywasz, może być bardzo oczyszczające, nawet jeśli nie możesz nic zrobić, aby zmienić stresującą sytuację.
  4. Naucz się wybaczać. Zaakceptuj fakt, że żyjemy w niedoskonałym świecie i że ludzie popełniają błędy. Odpuść sobie gniew i urazy. Uwolnij się od negatywnej energii, wybaczając i idąc dalej.

Mogę naprawdę odnieść się do powyższego! I wiem, że mogę przez to przejść i pozostać trzeźwy! Muszę zachować pozytywne nastawienie i dalej brnąć do przodu. Wiem, że jutro jest zawsze pełne obietnic.

Jak radzisz sobie ze stresem w trzeźwości?