E-papierosy i wapowanie u nastolatków - co musisz wiedzieć

Wapowanie to czynność polegająca na wdychaniu i wydychaniu pary z elektronicznego papierosa lub podobnego urządzenia. Rzeczywiste urządzenie używane do wapowania jest zasilane baterią, która podgrzewa e-liquid do wdychanej pary, podobnie jak tworzy się para wodna. Chociaż e-papierosy są dostępne od ponad dekady, w ciągu ostatnich kilku lat ich popularność gwałtownie wzrosła, głównie za sprawą populacji nastolatków. E-papierosy są najczęściej używanym produktem tytoniowym wśród nastolatków. Badania pokazują, że około 2 miliony nastolatków używało e-papierosów w 2017 roku, a liczby te wciąż rosną.

Dlaczego tak się dzieje? Młodzież i młodzi dorośli są coraz szerzej narażeni na marketing e-papierosów. Ponadto zmieniły się opakowania czyniąc je bardziej "przyjaznymi dla dzieci" powodując, że ich używanie osiągnęło rozmiary epidemii. Powszechnie mówi się o używaniu ich przez uczniów w szkołach, w tym w salach lekcyjnych i łazienkach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy FDA stwierdziła, że zacznie rozprawiać się z nielegalną sprzedażą nieletnim, jednak nastolatki mogą zdobyć te produkty równie łatwo za pomocą zakupów internetowych.

Szerokie zastosowanie e-papierosów powoduje rosnące obawy, ponieważ są one wyjątkowo niebezpieczne dla dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Większość e-papierosów zawiera nikotynę - substancję uzależniającą, która znajduje się regularnie w papierosach, cygarach i innych produktach tytoniowych. Kontakt z nikotyną u nastolatków jest szczególnie niepokojący, ponieważ ma ona potencjalnie szkodliwy wpływ na rozwijający się mózg. W szczególności nikotyna może uszkodzić te części mózgu, które kontrolują uwagę, uczenie się, nastrój i kontrolę impulsów. Badania wykazały, że może to również prowadzić do większego uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Wapowanie może również powodować choroby płuc i uszkadzać układ odpornościowy, ponieważ w e-papierosach często znajdują się substancje chemiczne powodujące raka, a także nikiel, cyna i ołów.

Badania wskazują, że trend ten będzie się utrzymywał ze względu na podatność i plastyczność rozwijających się mózgów. Ponadto, czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest wpływ społeczny, jaki wywierają na siebie nawzajem młodzi rówieśnicy; presja rówieśnicza. Aby pomóc w walce z tym problemem, rodzice, nauczyciele i inne osoby mogą wziąć udział w edukacji nastolatków na temat zagrożeń dla zdrowia związanych z wapowaniem. Przewodnik po rozmowach z nastolatkami na temat e-papierosów można pobrać tutaj. Rodzice lub inni bliscy mogą również dawać dobry przykład, sami będąc wolnymi od tytoniu. Rodzice mogą umówić się na spotkanie z pracownikiem służby zdrowia, aby wyjaśnić nastolatkom zagrożenia dla zdrowia związane z produktami tytoniowymi. Należy porozmawiać ze szkołą dziecka na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły i programu profilaktyki.

Należy pamiętać, że o wiele skuteczniejsze jest edukowanie nastolatków w zakresie profilaktyki niż późniejszego leczenia.

Aby dowiedzieć się więcej o faktach i wskazówkach dotyczących rzucania wyrobów tytoniowych, kliknij tutaj.

Autor: Amy Freeman - Footprints to Recovery - Clinical Case Manager

Więcej na temat oznak, przyczyn i zagrożeń związanych z uzależnieniem

  • Musimy zmienić język wokół uzależnień
  • Jak nie rozmawiać z osobą, która ma myśli samobójcze
  • Świadomość przedawkowania leków
  • Bio
  • Najnowsze posty

Footprints to Recovery RedakcjaMisją

Footprints to Recovery jest zapewnienie edukacji, narzędzi i wsparcia dla osób, rodzin i społeczności, aby findować powód do osiągnięcia trwałego wyzdrowienia i życia prowadzonego z pełnym potencjałem.

Latest posts by Footprints to Recovery Editorial Staff (see all)

  • Czym są mokre narkotyki? - 1 lutego 2022 r.
  • Oxycodone vs. Hydrocodone: Jaka jest różnica? - 9 grudnia 2021
  • Czy alkohol może powodować hemochromatozę? - November 29, 2021