Czy zażywanie narkotyków powoduje utratę wagi?

Gwałtowna utrata wagi może być oznaką uzależnienia. Dzieje się tak dlatego, że niektóre rodzaje nadużywania substancji mogą prowadzić do utraty wagi - bezpośrednio lub pośrednio. Na przykład, skutki nadużywania kokainy i innych substancji mogą powodować głębokie zmiany metaboliczne, które mogą być przyczyną utraty wagi. Nadużywanie narkotyków i alkoholu może również prowadzić do zmiany zachowań w zakresie nawyków żywieniowych, co może wpływać na spożycie pokarmów.

Utrata wagi z powodu uzależnienia może być niebezpieczna, a nawet śmiertelna. Dowiedz się, jak narkotyki mogą prowadzić do utraty wagi i dlaczego nigdy nie jest to dobre rozwiązanie.


Dlaczego narkotyki powodują utratę wagi?


Kilka substancji, których nadużywasz, może wpływać na Twoją wagę. Dzieje się tak poprzez wpływ na narządy lub metabolizm, a także poprzez przejęcie kontroli nad mózgiem i zmianę priorytetów. Kiedy głównym celem jest zażywanie narkotyków lub picie alkoholu, mogą pojawić się niezdrowe zachowania żywieniowe, takie jak opuszczanie posiłków lub spożywanie pokarmów ubogich w składniki odżywcze.

Leki, które mogą wpływać na masę ciała, to m.in:


Stymulanty


Utrata wagi jest częstym objawem uzależnienia od kokainy, metamfetaminy, a czasem nadużywania MDMA (Molly, ecstasy). Stymulanty takie jak te często hamują apetyt i mogą również zmieniać sposób, w jaki metabolizowane są kalorie i tłuszcz. Na przykład niektóre badania wykazują, że uzależnienie od kokainy zmienia sposób, w jaki organizm przetwarza i magazynuje tłuszcz. Naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale badania wykazują, że tak się dzieje. Jedno z badań wykazało, że mimo iż osoby regularnie zażywające kokainę jadły nadmierne ilości tłustych pokarmów i węglowodanów, nie odnotowywały znacznego przyrostu masy ciała, który zazwyczaj wynika z takiego sposobu odżywiania się. Po zaprzestaniu przewlekłego używania kokainy i kontynuowaniu tych samych zachowań żywieniowych, u osób tych wystąpił przyrost masy ciała. Stymulanty mogą również prowadzić do utraty wagi poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy i przyspieszanie procesów zachodzących w mózgu w sposób, który tłumi uczucie głodu.


Alkoholizm


Nadużywanie alkoholu może wywołać spustoszenie w organach. Podczas gdy niektórzy ludzie doświadczają przyrostu masy ciała z powodu wysokiej kaloryczności alkoholu, po jego ciągłym nadużywaniu może dojść do sytuacji odwrotnej. Jednym ze sposobów, w jaki alkohol powoduje utratę wagi, jest uszkodzenie narządów. Kwas pochodzący z alkoholu może uszkodzić wyściółkę żołądka i jelit. Hamuje to zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych i może prowadzić do przewlekłej biegunki lub wymiotów. Alkohol może również przeciążyć zdolność wątroby do przetwarzania toksyn, co może powodować zapalenie wątroby, jej choroby i niewydolność. Skutkiem tego są nudności i problemy żołądkowo-jelitowe, które mogą prowadzić do utraty wagi.


Opioidy

Utrata wagi często towarzyszy uzależnieniu od opioidów. Ze względu na silnie uzależniający charakter opioidów i opiatów, zachowania związane z poszukiwaniem narkotyków mogą całkowicie zawładnąć życiem. Często codzienne czynności, takie jak jedzenie trzech posiłków dziennie, odpowiednia ilość snu czy dbanie o higienę osobistą schodzą na dalszy plan. Uzależnienie od opiatów może uszkadzać narządy, co może prowadzić do utraty wagi w taki sam sposób, jak w przypadku nadużywania alkoholu. Problemy żołądkowo-jelitowe mogą powodować dyskomfort podczas jedzenia i utrudniać wchłanianie składników odżywczych. Przyjmowanie opioidów w zastrzykach może także prowadzić do chorób takich jak zapalenie wątroby, HIV oraz innych zakażeń i chorób, które prowadzą do utraty wagi.


Halucynogeny


Nawet halucynogeny, takie jak LSD, mogą powodować utratę wagi. Osoby nadużywające halucynogenów mogą doświadczać mdłości i wymiotów jako skutków ubocznych, które wpływają na apetyt oraz spożycie kalorii i tłuszczów.


Tabletki na receptę a utrata wagi


Utrata wagi może być oznaką uzależnienia od leków na receptę. Nadużywanie każdego rodzaju substancji, nawet leków na receptę, może powodować utratę wagi i inne szkodliwe skutki. Środki przeciwbólowe na receptę zawierają opioidy, które mogą prowadzić do utraty wagi na skutek uszkodzenia narządów i zachowań związanych z poszukiwaniem narkotyków. Stymulanty na receptę, takie jak Ritalin i Adderall, które są przepisywane na ADHD, mogą hamować apetyt w sposób podobny do kokainy, mety i nielegalnych stymulantów.

Jakie są zagrożenia związane z odchudzaniem przy użyciu narkotyków?


Jedynym zdrowym sposobem na schudnięcie jest dobre odżywianie i ćwiczenia fizyczne. Specjaliści medyczni zalecają utratę nie więcej niż jednego do dwóch kilogramów tygodniowo. Utrata wagi w wyniku uzależnienia od alkoholu i narkotyków jest spowodowana szkodliwym działaniem substancji na organizm i może powodować długotrwałe szkody. Gwałtowna utrata wagi może prowadzić do takich stanów jak:

 • Zaburzenia równowagi elektrolitowej, co grozi napadami drgawek, zatrzymaniem akcji serca i śmiercią.
 • Kamienie żółciowe, które mogą powodować zapalenie trzustki i zwiększać ryzyko zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego.
 • Utrata masy mięśniowej i gęstości kości, która może prowadzić do problemów z poruszaniem się i zwiększonego ryzyka urazów.
 • Problemy z tarczycą, które wiążą się z takimi problemami, jak choroby serca, zaburzenia funkcji poznawczych i uszkodzenia centralnego układu nerwowego.
 • Niedożywienie, które naraża na ryzyko wystąpienia wielu problemów, takich jak choroby serca, uszkodzenia narządów, słabe funkcjonowanie układu odpornościowego i cukrzyca.

Uzyskaj pomoc w przypadku uzależnienia


Bez leczenia nadużywanie substancji i uzależnienie pogłębia się. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich wykazuje oznaki uzależnienia od narkotyków i alkoholu, takie jak kontynuowanie używania substancji pomimo negatywnych konsekwencji dla zdrowia, czas rozważyć program leczenia.

Ośrodek leczenia uzależnień Footprints to Recovery oferuje opartą na dowodach naukowych opiekę nad osobami z zaburzeniami używania substancji. Stosujemy takie podejścia, jak terapia poznawczo-behawioralna i dialektyczna terapia behawioralna, które pomagają w radzeniu sobie z niewłaściwymi myślami, emocjami i zachowaniami. Stosujemy również podejścia oparte na doświadczeniu, takie jak terapia EMDR, joga i medytacja, które umożliwiają holistyczne uzdrowienie. Footprints oferuje leczenie zdrowia psychicznego w przypadku współwystępowania zaburzeń oraz leczenie wspomagane farmakologicznie w przypadku zaburzeń związanych z używaniem opioidów, jeśli jest to wskazane z klinicznego punktu widzenia.

Wybierz jeden z kilku poziomów opieki:

 • Detoks medyczny w przypadku nadużywania alkoholu i narkotyków
 • Leczenie w ośrodku stacjonarnym
 • Program częściowej hospitalizacji
 • Intensywny program ambulatoryjny
 • Leczenie ambulatoryjne

Zapewniamy również kompleksowe planowanie opieki po zakończeniu leczenia oraz rozbudowany program dla absolwentów, dzięki czemu masz do dyspozycji zasoby, które pomogą Ci rozwijać się po zakończeniu leczenia. Zadzwoń do nas już dziś, aby uzyskać bezpłatną, poufną konsultację.

Referencje

 1. https://www.drugabuse.gov/publications/drugs-brains-behavior-science-addiction/drugs-brain
 2. https://www.sciencedaily.com/releases/2013/08/130809115058.htm
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4036656/
 4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/weight-loss/art-20047752
 5. https://www.nature.com/articles/ijo201383
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4129840/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5161655/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3887425/
 9. https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1745691617690878
 • Bio
 • Najnowsze posty

Footprints to Recovery RedakcjaMisją

Footprints to Recovery jest zapewnienie edukacji, narzędzi i wsparcia dla osób, rodzin i społeczności, aby znaleźć powód do osiągnięcia trwałego wyzdrowienia i życia w pełni swoich możliwości.

Najnowsze wpisy redakcji Footprints to Recovery (zobacz wszystkie)

 • Czym są mokre narkotyki? - 1 lutego 2022 r.
 • Oksykodon a hydrokodon: Jaka jest różnica? - 9 grudnia 2021 r.
 • Czy alkohol może powodować hemochromatozę? - 29 listopada 2021 r.