Plusy i minusy Narcan

Narcan jest zatwierdzonym przez FDA lekiem, który może odwrócić skutki przedawkowania opioidów. Do niedawna lek ten był dostępny tylko na receptę. W związku z trwającym kryzysem opioidowym, większość stanów udostępniła Narcan każdemu do nabycia w aptece bez recepty.

Chirurg Generalny USA zaleca, aby osoby te miały Narcan pod ręką w celu zapobiegania przedawkowaniu ze względu na podwyższone ryzyko przedawkowania opioidów:

 • Osoby uzależnione od heroiny i osoby nadużywające opioidów na receptę, takich jak oksykodon.
 • Osoby we wczesnym okresie zdrowienia z uzależnienia od opioidów, zwłaszcza te, które nie stosują leczenia wspomaganego lekami (MAT).
 • Osoby, które niedawno przedawkowały opioidy.
 • Osoby z zaburzeniami używania opioidów, które niedawno wyszły z więzienia.
 • Osoby przyjmujące duże dawki opioidów z powodu przewlekłego bólu.
 • Osoby, które używają opioidów na receptę z innymi lekami uspokajającymi lub alkoholem.

Co to jest Narcan?

Narcan to nazwa handlowa naloksonu. Jest to antagonista opioidów. Nalokson wiąże się z receptorami opioidowymi w mózgu i blokuje oraz odwraca skutki działania opioidów powodujących przedawkowanie. Opioidy, takie jak heroina i morfina, spowalniają działanie ośrodkowego układu nerwowego. W dużych dawkach opioidy mogą spowolnić te układy tak bardzo, że dochodzi do niewydolności oddechowej. Nalokson może powstrzymać przedawkowanie opioidów poprzez odwrócenie depresyjnego wpływu opioidów na oddychanie i ośrodkowy układ nerwowy.

Narcan jest podawany w postaci aerozolu do nosa lub zastrzyku. Działa szybko - w ciągu dwóch do trzech minut - ale nie trwa długo. Efekt blokowania receptorów opioidowych może ustąpić w ciągu 30-90 minut. Objawy przedawkowania opiatów mogą powrócić, gdy Narcan przestanie działać. Podanie naloksonu jest tylko pierwszym krokiem w ratowaniu życia osoby, która przedawkowała. W przypadku przedawkowania narkotyków należy natychmiast zadzwonić pod numer 911. Oni też potrzebują pomocy medycznej. Nie pozwól, aby strach przed kłopotami prawnymi Cię powstrzymał. Większość stanów ma prawa Dobrego Samarytanina, które oferują pewien immunitet dla osoby, która zgłasza przedawkowanie i ofiary. Po wyzdrowieniu z przedawkowania konieczne jest, aby ofiara rozpoczęła leczenie uzależnienia, aby mogła wziąć udział w terapii behawioralnej i uzyskać wsparcie oraz umiejętności życiowe, których potrzebuje, aby wytrzeźwieć i pozostać trzeźwym.

Narcan odwraca skutki wszystkich rodzajów opioidów, takich jak heroina, morfina i oksykodon, ale nie odwróci skutków przedawkowania innych narkotyków, takich jak benzoes lub kokaina. Ważne jest, aby wiedzieć kiedy i jak używać Narcan. Porozmawiaj z farmaceutą lub pracownikiem służby zdrowia. Istnieją również zasoby internetowe, które zapewniają edukację i szkolenia dla osób indywidualnych, społeczności i rodzin.
 

Zalety Narcan

Korzyścią numer jeden z Narcan jest to, że ratuje życie. Ponad 93 000 osób zmarło z powodu przedawkowania w 2020 roku, a 69 710 z nich było związanych z opioidami. Narcan daje ludziom, którzy przedawkowali więcej czasu na uzyskanie pomocy medycznej potrzebnej do zapobieżenia uszkodzeniu organów i śmierci. Może to być również krok w kierunku uzyskania pomocy, której potrzebują, aby zmienić swoje życie. Przeżycie przedawkowania narkotyków może być dla niektórych osób sygnałem alarmowym i utorować drogę do leczenia uzależnień i powrotu do zdrowia.

Wady Narcan

Niektórzy krytycy Narcan uważają, że daje on ludziom uzależnionym od opioidów fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Twierdzą oni, że jeśli osoby uzależnione wiedzą, że zawsze mogą liczyć na Narcan, mają mniejszą motywację do rzucenia heroiny i innych opioidów, a nawet mogą stosować większe dawki. Problem z tym myśleniem polega na tym, że chociaż Narcan jest bardzo skuteczny, w niektórych przypadkach nie działa.

Mogą być też inne minusy. Niektórzy ludzie mogą mieć niepożądane efekty uboczne naloksonu, takie jak reakcje alergiczne, które powodują pokrzywkę i obrzęk gardła, twarzy lub warg. Może on również działać przedwcześnie, gdy jest stosowany w leczeniu depresji oddechowej wywołanej opioidami. Nalokson może prowadzić do powstania płynu w płucach i zaburzeń rytmu serca u osób leczonych opioidami z powodu silnego bólu.

Kiedy nalokson odwraca działanie opioidów, powoduje objawy odstawienia opioidów, które mogą obejmować:
 

 • Biegunka, wymioty i mdłości
 • Niespokojny i drażliwy
 • Gorączka
 • Dreszcze
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Katar i kichanie
 • Bóle mięśni


Zwolennicy Narcan argumentują, że kiedy rozważa się wady i zalety Narcan, objawy odstawienia są niewielką ceną za przeżycie przedawkowania z nienaruszonym życiem. Proponują również, że poważne powikłania u osób, które doświadczają objawów niepożądanych po zażyciu naloksonu są rzadkie.

Uzyskaj pomoc w przypadku uzależnienia od opioidów

Narcan może uratować życie, ale leczenie uzależnienia od opioidów jest potrzebne, aby je odwrócić. Narcan nie jest lekiem na uzależnienie. Jeśli po przedawkowaniu nie zastosujesz terapii behawioralnej, wsparcia i umiejętności zapobiegania nawrotom, prawdopodobnie znów znajdziesz się w tej samej sytuacji. Program leczenia uzależnień od narkotyków i alkoholu pomoże Ci zająć się podstawowymi przyczynami, dla których nadużywasz substancji. Często obejmują one współwystępujące zaburzenia zdrowia psychicznego, traumę i czynniki środowiskowe. Kiedy zrozumiesz, dlaczego leczysz się narkotykami, możesz nauczyć się zdrowszych sposobów radzenia sobie z wyzwaniami. Program leczenia uzależnień nauczy cię umiejętności zapobiegania nawrotom i pomoże ci zacząć budować silny system wsparcia w trzeźwości.