Jak odrzucić drinka z pewnością siebie

Bycie przygotowanym na wydarzenia, które będą obejmować picie alkoholu może okazać się dość zniechęcające. Wielu z nas, którzy są na odwyku, często zastanawia się nad tym, czy uda nam się zachować trzeźwość, kiedy jesteśmy otoczeni ludźmi, którzy mogą sobie pobłażać. Jest to jedna z największych trudności i doświadczeń w mojej trzeźwości, ponieważ wciąż znajduję nowe sposoby, aby odrzucić drinka i poradzić sobie z pytaniami, które często się pojawiają.

Jeśli jesteś na wczesnym etapie zdrowienia, zdecydowanie polecam unikanie spotkań alkoholowych, jeśli to w ogóle możliwe. Wystarczająco trudno jest rzucić picie, a jeszcze trudniej jest pozostać trzeźwym, kiedy ludzie wokół ciebie piją. Bądź szczególnie świadomy swoich uczuć smutku lub gniewu, które są świetnymi wyzwalaczami do picia. NIE IDŹ, jeśli w ogóle obawiasz się o swoją zdolność do zachowania trzeźwości. Jeżeli po dotarciu na miejsce imprezy poczujesz się nieswojo, po prostu ODEJDŹ! Ważne jest, abyś był ze sobą szczery; to w porządku, jeśli nie czujesz się bezpiecznie przy alkoholu! Ja często nadal tego nie robię.

Więc kiedy pada to straszne pytanie: Czy chciałbyś się napić? Jak dokładnie odpowiedzieć na to pytanie?

Kiedyś zakładałem, że kiedy ktoś pyta mnie, czy chcę drinka, zawsze oznacza to napój alkoholowy. Kiedy padało to pytanie, strasznie się denerwowałam i plątał mi się język, gdy próbowałam znaleźć odpowiednie słowa do odpowiedzi. Nie miałem ochoty tłumaczyć tego wszystkiego obcej osobie, a nie chciałem też być zawstydzony.

Ale, mam chorobę, która sprawia, że myślę, że jeden jest po prostu wystarczy, a następnie dziesięć drinków później, chcę więcej. To wiem na fakt, i bez względu na to, co moja odpowiedź na pytanie może być, najprawdopodobniej osoba pytająca nie będzie rozumieć. Tak więc, zawsze uczyłem się po prostu powiedzieć Nie, Dziękuję. To świetna technika, jasna i w punkt. Niemniej jednak, może być trudno stawić czoło tym dziwnym spojrzeniom, które możesz otrzymać potem, lub następującym po nich pytaniom, lub nawet tej jednej, uporczywie dręczącej osobie, która po prostu nie zostawi cię w spokoju. Chociaż ich pytania o niepicie nie mogą być złośliwe, wiele osób może nadal nie formułować pytań w najbardziej delikatny sposób, a niektóre z nich mogą okazać się niegrzeczne i irytujące.

Niestety mówienie Nie, Dziękuję często wydaje się zostawiać ludzi w niezręcznym momencie.

Więc kiedy jestem na imprezach alkoholowych, staram się podejść do pytania z dobrym nastawieniem i pozytywnym tonem. W końcu drink to tylko drink i może być czymkolwiek, czym chcę, żeby był. Dlaczego więc nie powiedzieć: "Dziękuję, chętnie się napiję! Czy mógłbym prosić o Dietetyczną Colę z limonką?".

Używam tej techniki od jakiegoś czasu i czuję się pewny siebie i umocniony, ponieważ faktycznie pozwala mi to powiedzieć Tak i nie czuć się niezręcznie przez konieczność powiedzenia Nie. Dodatkowo, z jakiegoś powodu, nie miałem ani jednej osoby, która zapytała mnie, czy jestem pewien i czy naprawdę nie chciałem napoju alkoholowego. Myślę, że to działa świetnie, bo mówię to z entuzjazmem, jakbym zamawiał najlepszy koktajl na świecie Cóż, dla mnie jestem, kocham moją Diet Coke z limonką!

Oczywiście, przeszedłem przez mój sprawiedliwy udział ludzi pchających napoje w moją stronę. Wiem, że jest inna instancja, kiedy ludzie specjalnie powiedzieć, Czy chcesz trochę wina lub koktajl. Cóż, wtedy wolałbym powiedzieć: "Nie, dziękuję", ale wtedy szybko podążam za tym, mówiąc: "Ale chciałbym Dietetyczną Colę z limonką". Jeśli jednak kiedykolwiek utknę lub ktoś jest bardzo natarczywy, upewniam się, że odmawiając drinka mówię stanowczo i z pewnością siebie.

Tutaj znajdziesz kilka moich ulubionych odpowiedzi:

Na pytanie, dlaczego nie piję, mogę po prostu powiedzieć:

 • Jestem wyznaczonym kierowcą.
 • Przechodzę przez przeziębienie.
 • Jestem na ścisłej diecie.
 • Jestem uczulony na chmiel.
 • Mam spotkanie z samego rana.

Albo mogę użyć tych zabawnych wersji:

 • Dziękuję, ale masz za mało.
 • Trenuję do olimpiady.
 • To sprawia, że jestem bardzo senna, a chciałabym być przytomna na twoim przyjęciu.
 • Dawno temu przekroczyłem limit na życie.
 • Jestem alergikiem i zrywam się w kajdankach.

Oczywiście, zawsze jest wersja z góry, otwarta:

 • Nie piję już alkoholu.
 • Jestem w trakcie odwyku od nadużywania alkoholu.
 • Jestem w trakcie odwyku od zaburzeń związanych z używaniem substancji.

Jeśli jestem upfront o byciu w odzysku od Alcohol Use Disorder, uważam, że większość ludzi nie tylko przepraszają, ale także stają się wspierające. Używam tej techniki, gdy czuję się szczególnie pod presją i w nowym środowisku, gdzie mogę nie znać wielu ludzi i nie wiem, co ich reakcja może być. Oczywiście, na początku możesz nie czuć się komfortowo z tym podejściem, ale tak naprawdę jest to najpewniejszy sposób na to, aby ktoś przestał namawiać Cię do picia!

Bez względu na to, co zrobisz, upewnij się, że czujesz się z tym komfortowo. Poświęć trochę czasu na zaplanowanie tego, co powiesz, i trzymaj się swojego planu: miej zawsze w ręku bezalkoholowy napój i odejdź, jeśli pokusa stanie się zbyt wielka. Dla wielu osób picie i niepicie jest różnicą między życiem a śmiercią, więc pamiętaj, że jeśli ktoś zdecyduje się z ciebie szydzić lub przesłuchiwać cię podczas spotkania towarzyskiego, nie jest twoim przyjacielem.