10 wskazówek, jak zachować czystość i trzeźwość

Kiedy trzeźwiejesz po latach nadużywania substancji psychoaktywnych, bez wątpienia odczuwasz ogromne poczucie spełnienia i dumy. Chociaż powinieneś świętować ten ważny kamień milowy, twoja podróż dopiero się rozpoczęła. Przekonasz się, że utrzymanie trzeźwości wymaga takiej samej ciężkiej pracy i determinacji, jak to było potrzebne, aby uzyskać trzeźwy w pierwszej kolejności. Podczas gdy napotkasz trudności, pamiętanie o poniższych 10 wskazówkach sprawi, że utrzymanie trzeźwości będzie o wiele łatwiejsze.

Trzymaj się z dala od sytuacji wysokiego ryzyka

Łatwa wskazówka dla pozostania czystym i trzeźwym jest unikanie ludzi, miejsc i wydarzeń, w których picie i branie narkotyków jest na wysokim poziomie. Obejmuje to bary, imprezy towarzyskie, takie jak przyjęcia świąteczne, i twój stary krąg przyjaciół, którzy używają substancji. Chociaż całkowite uniknięcie tych sytuacji może być niemożliwe, musisz podjąć świadomy wysiłek, aby uniknąć tych czynników stresogennych.

Powiedz "nie" i mów poważnie

Ważną częścią pozostania czystym i trzeźwym jest nauczenie się mówienia słowa NIE. Będą sytuacje, w których przyjaciele zaproponują ci drinka lub narkotyk, będą też sytuacje społeczne, w których możesz być kuszony do spożycia. Kiedy zaproponują ci jakąś substancję lub spotkasz się z sytuacją, w której twoje pragnienia związane z narkotykami i alkoholem są wysokie, powiedz "nie" i odejdź.

Płyń na fali

Kiedy chęć sięgnięcia po narkotyki lub alkohol uderza w ciebie, uczucia mogą być bardzo silne. Jeśli pozwolisz tym uczuciom przejąć kontrolę, staniesz się podatny na nawrót. Kiedy pojawi się chęć sięgnięcia po nie, odwróć swoją uwagę i pozwól jej minąć. Choć może się wydawać, że trwa to wieczność, chęć sięga zwykle 15 do 30 minut. Możesz zastosować techniki takie jak medytacja z uwagą lub rozproszyć swoją uwagę poprzez ćwiczenia. Możesz też zadzwonić do członka rodziny, przyjaciela lub sponsora.

Znajdź grupę wsparcia

Świetnym sposobem na utrzymanie czystości i trzeźwości jest znalezienie grupy wsparcia dla trzeźwych. Grupy te są pełne ludzi, którzy mają podobne doświadczenia jak ty, i mogą być twoją skałą, gdy twoja wola jest słaba. Chociaż 12-step grupy takie jak AA i NA przychodzą na myśl, można również zbadać alternatywne grupy, takie jak SMART Recovery i LifeRing.

Mocne koktajle

Ci, którzy odzyskują od nadużywania alkoholu, znalezienie alternatywnych napojów oprócz wody i sody może być trudne. Samo posiadanie napoju w ręku może być bardzo pocieszające i może pomóc złagodzić niepokój w sytuacjach społecznych. Mocktails to napoje typu koktajlowego, które wyglądają jak koktajle, ale nie zawierają alkoholu. Istnieje wiele różnych mocktaili, które są łatwe do zrobienia i smakują wyśmienicie.

Ćwiczenie

Długotrwała trzeźwość opiera się na optymalnym funkcjonowaniu organizmu, a zaangażowanie w regularne ćwiczenia może w tym pomóc. Może to być tak proste, jak codzienny 30-minutowy spacer, możesz też podjąć wyzwanie w postaci treningu siłowego, sztuk walki lub uprawiania sportu, np. koszykówki. Ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny, które są substancją chemiczną mózgu odpowiedzialną za "dobre samopoczucie". Regularne ćwiczenia pomogą Ci wyglądać i czuć się świetnie!

Bądź wyznaczonym kierowcą

Czy jest to noc w mieście, funkcja społeczna lub spotkanie rodziny i przyjaciół, zaproponuj, że będziesz wyznaczonym kierowcą. Da Ci to poczucie odpowiedzialności i skupienia, a ponadto wyświadczysz ogromną przysługę tym, którzy mogą wypić za dużo. Daje ci to również żelazną wymówkę, dlaczego nie pijesz!

Bądź uczciwy

Wiele razy osoby na odwyku denerwują się (a może nawet są nieco zakłopotane), gdy ktoś pyta, dlaczego nie piją lub nie używają substancji. Bądź otwarty i szczery, a swoją odpowiedź dostosuj do danej osoby. W przypadku osób, które cię znają, możesz być bardziej szczery i powiedzieć, jak picie i branie narkotyków wpłynęło na twoje życie. Osobom, których dobrze nie znasz, możesz po prostu powiedzieć, że prowadzisz samochód lub że następnego dnia musisz wcześnie wstać.

Opanuj ból fizyczny

Jeśli jesteś na odwyku, dokuczliwe bóle spowodowane urazem lub przewlekłą chorobą mogą być problematyczne. Musisz być bardzo ostrożny w przyjmowaniu leków, które mogą prowadzić do nawrotu choroby. Bądź proaktywny i zapytaj swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia o naturalne alternatywy radzenia sobie z bólem fizycznym.

Praktykuj wdzięczność

Być może największą wskazówką, o której należy pamiętać, jest zachowanie pokory i wdzięczności za osobę, którą się stałeś. Znajdź czas w ciągu dnia, aby zastanowić się nad pozytywnymi aspektami swojego powrotu do zdrowia. Świętuj kamienie milowe, które udało ci się osiągnąć, zarówno te małe, jak i duże. Dodatkowo, bądź pomocny dla innych poprzez wolontariat lub mentoring.

Pamiętając o tych wskazówkach, będziesz w stanie utrzymać swój powrót do zdrowia na pierwszym miejscu. Twoja trzeźwość wymaga ciężkiej pracy, ale to, co w nią włożysz, jest tego warte.